8. Seminář Pracovního společenství evropských učitelů zahradnictví Celje, Slovinsko, 10. – 14. dubna 2012

8. Seminář evropských učitelek a učitelů zahradnictví se uskutečnil ve slovinském městě Celje v partnerské škole Šola za hortikulturo in vizualne umetnosti – již tradičně týden po velikonocích. Mimo 11 partnerských zemí nově realizovaného projektu Leonardo da Vinci (tj. Slovinska, Belgie, Německa, Švýcarska, Rakouska, Polska, Estonska, Maďarska, Francie, Švédska, Česka) zde byli i kolegové z Itálie, Chorvatska a Lucemburska.

Po příjezdu se konala krátká prohlídka historického centra města Celje – střediska tzv. dolního Štýrska a třetího největšího slovinského města, poté proběhlo slavnostním uvítání slovinskými kolegy s ukázkami folklóru této oblasti. Hlavním jednacím dnem byla středa. Po zahájení konference a prohlídce školního areálu s parkem již následovala 4. mezinárodní konzultace spojená s prezentací jednotlivých zahradnických škol na téma „Zahradnictví – možnosti, příležitosti a dobré příklady z praxe“. Prezentaci SOŠ zahradnické a SOU Rajhrad připravily a uvedly Ing. Plevová a Ing. Bezděkovská. Prezentace umožnily vhled do vzdělávací problematiky zahradnického oboru v jednotlivých zemí a školách, srovnání a inspiraci. V další části následovalo zhodnocení dosavadního průběhu, realizovaných akcí a dosavadních výsledků partnerství projektu Leonardo da Vinci „Gartenbau-Ausbildung in Europa“. Zástupci pořádající země informovali o stavu příprav mezinárodní odborné zahradnické soutěže žákovských týmů., která se uskuteční v září 2012. Umožňuje srovnat dovednosti, znalosti a odborné i všeobecné kompetence žáků jednotlivých škol v mezinárodním celoevropském měřítku. Poté analyzovat výsledky a optimalizovat či změnit jejich vzdělávací programy.

Jako každý rok měla i tentokrát pořádající slovinská škola precizně připravený odborný i kulturní program – v rámci něj účastníci shlédli Arboretum Volčji potok v Radomlje, navštívili slovinské pobřeží, město Piran, kde obdivovali přímořskou flóru i faunu i historické památky. Tradiční druhy slovinských vín, olivového a dýňového oleje poté posoudili na degustaci v místním vinařském podniku. Ve městě Dobrovnik v Prekmurje jsme si prohlédli zahradnický podnik zaměřený na pěstování orchidejí Ocean Orchids, během fundovaného odborného výkladu jsme se dozvěděli o možnostech vytápění spojených s nedalekou bioplynovou stanicí. Neméně zajímavou prohlídku jsme absolvovali i v rodinné zahradnické firmě Kurbus v Radenci, která je zaměřena na produkci balkónových rostlin a letniček.

Další mezinárodní spolupráce: