Střední zahradnická škola Rajhrad

, příspěvková organizace

Tvoříme krásu...

fotogalerie
svátek má: Lucie

Den otevřených dveří

Rádi bychom Vás pozvali, zájemce o studium na den otevřených dveří s floristickou ukázkou. Těšíme...více

Vánoční výstava 2018

Vánoční výstava 2018

Rádi bychom Vás pozvali na vánoční výstavu "Vánoce u nás doma", která se bude konat v areálu naší ...více

EKOODPOLEDNE 2018

EKOODPOLEDNE 2018

„Půjdem spolu do přírody“ Již po několikáté zazněla na naší škole 15. 11. 2018 tato hymna ekolog...více

Opět vítězství na mistrovství ČR

Opět vítězství na mistrovství ČR

Ve dnech 11.10. – 12.10.2018 se konalo, tak jako každý rok, mezinárodní mistrovství České republiky...více

Adventní a vánoční floristický seminář

Adventní a vánoční floristický seminář

Střední zahradnická škola Rajhrad, p.o. Masarykova 198, Rajhrad 664 61 Vás zve na Adventní a...více

Centrum celoživotního vzdělávání

Centrum celoživotního vzdělávání

Profesní kvalifikace a kurzy pro zájemce Další vzdělávání Střední zahradnická škola Rajhrad, ...více

9. evropský šampionát mladých zahradníků 20. – 25. 8. 2018 Rajhrad

9. evropský šampionát mladých zahradníků 20. – 25. 8. 2018  Rajhrad

Termín konání soutěže: 20. 8. – 25. 8. 2018 Místo: areál Střední zahradnické školy v Rajhr...více

Vídeň-Schőnbrunn - Moderní trendy v zahradnictví a v ekologii

Vídeň-Schőnbrunn - Moderní trendy v zahradnictví a v ekologii

V rámci programu Erasmus+ se v květnu a červnu 2018 uskutečnila 2. část projektu Modern...více

Roville-aux Chenes 2006 (Francie)

Ve dnech 30.8.-3.9. 2006 se žáci SOŠ zahradnické a Sou Rajhrad zúčastnili 3. ročníku mezinárodní soutěže mladých zahradníků tentokrát ve francouzském Roville-aux - Chenes. Soutěže se zúčastnilo celkem 18 tříčlenných týmů z 12 států Evropy - Francie, Belgie, Německo, Lucembursko, Nizozemí, Švýcarsko, Rakousko, Itálie, Estonsko, Maďarsko, Polsko a Česká republika. Za Českou republiku tvořili jeden tým žáci z pracoviště Rajhrad a jeden tým z pracoviště Brno - Bohunice.
Soutěžilo se celkem v 9 zahradnických disciplínách a to vždy současně 2-3 týmy na jednom stanovišti. První soutěž byla společná pro všechny - poznávačka. Soutěžící byli ve velkém sále a přes dataprojektor jim byly promítány detaily rostlin - např. jen pestík a tyčinky vánoční hvězdy nebo detail plodu konvalinky. Žáci pracovali vždy v teamu, tedy mohly vzájemně konzultovat své názory. Na určení latinského názvu jedné rostliny byl k dispozici čas 20 vteřin. Ukázek je celkem 15. Pak své odpovědi odevzdali a následovala další úroveň - o něco jednodušší. Rostliny se opakovaly, např. u konvalinky přibyl k původnímu obrázku plodu i detailní pohled do květu. V další úrovni pak byl zobrazen ještě list a tak dále.

Pak se již týmy rozřadily do určených skupin, ve kterých absolvovaly další disciplíny – v různém pořadí. Byla to např. práce s bagrem, kdy úkolem bylo vyhloubit „příkop“ 7m dlouhý, 50cm hluboký na šířku lžíce. Tohle byl většinou problém pro zúčastněné z bývalého „východního bloku„, kde tyto práce a terénní úpravy nepatří pod zahradnictví, nýbrž do stavebnictví. Podobná situace nastala u úkolu, kdy studenti podle návrhu měli realizovat zahradní úpravu včetně několika schodů a dlažby. Součástí bylo samozřejmě i založení trávníku a výsadba rostlin. Jiným úkolem byla topografie, jejímž cílem bylo vyměřování na svahu.

Velmi zajímavá byla disciplína poznávání různými smysly - zrak byl samozřejmostí, ale poznat např. Buxus jen podle vůně už tak jednoduché nebylo. Sluchem se poznávaly plody v látkovém pytlíku, podobně se poznávalo hmatem. Chuť žáci využívaly při rozpoznávání původu jamů.

Zahradnické techniky byly zastoupeny očkováním růží - na podnož očkovali chloubu školy, jejich vlastní růži „Rose von Roville“. V části nazvané technika bylo úkolem 2 soutěžících sestavit podle plánu závlahový systém v co nejrychlejším čase. Limit byl 15 min. Třetí člen týmu mezitím prováděl výsev do truhlíku. Biologie se týkala především znalosti fotosyntézy, agronomie pak přiřazování nejvhodnějšího substrátu a kultivačních nádob ke kulturním rostlinám. Další problém nastal u ochrany - určení škůdců a přiřazení vhodné biologické ochrany ve francouzštině, angličtině, němčině nebo latině. Nakonec byl povolen i mateřský jazyk, pokud jsme pomocí atlasů nebo jiné odborné literatury mohli dokázat správnost odpovědi.

Poslední disciplinou byla floristika. Úkolem bylo vytvořit dekoraci na stůl ze zadaného materiálu do plechové nádoby ve tvaru košíku za 30 minut.
Floristiku Brňáci zvládli na jedničku. Tuto disciplínu vyhráli. Družstvo z Rajhradu obsadilo v této disciplíně 2.místo.

Kromě odborných zahradnických disciplín na všechny čekalo sportovní odpoledne, nebo kulturní zážitek ve formě jazzového večera v Epinal. V Epinal proběhlo i společné sázení stromu - Notofagus antarctica. Samozřejmostí byla i prohlídka města. Při sportovním odpoledni v Epinal měly teamy mezinárodní složení. V Nancy jsme pak navštívili botanickou zahradu a prohlédli si centrum města, jehož náměstí je součástí kulturního dědictví UNESCO.

Vyhodnocení:

Vítězi celého klání se stali Švýcaři. Jejich dva týmy obsadili první i druhé místo (157 a 153 bodů). Bronz získalo družstvo z Itálie (149 bodů). Po Rakousku na čtvrtém místě (141 bodů) se umístilo družstvo z Brna (140 bodů). Druhý tým z naší školy - studenti z Rajhradu obsadili 12. místo (125 bodů).

Roville-aux Chenes 2006 (Francie)
Roville-aux Chenes 2006 (Francie)
Roville-aux Chenes 2006 (Francie)
Roville-aux Chenes 2006 (Francie)
Roville-aux Chenes 2006 (Francie)
Roville-aux Chenes 2006 (Francie)
Roville-aux Chenes 2006 (Francie)
Roville-aux Chenes 2006 (Francie)
ŠKOLNÍ METEOROLOGICKÁ STANICE Facebook školy jihomoravsky-kraj České ručičky benefit7

Copyright © 2018 Střední zahradnická škola Rajhrad