S vaší školou probíhá spolupráce ve školkařské výrobě zaměřené na dopěstování výsadbového materiálu pro obnovení genofondu netradičního ovocného druhu – kdouloň obecná – Cydonia oblonga Mill. V kolekci netradičních ovocných druhů, významné místa zaujímají kdouloně, převládají šlechtěné odrůdy především ze zahraničí, některé domácí odrůdy či ekotypy získané sběrem.
Řešená oblast netradičních druhů je součástí Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin a agrobiodiverzity. Založené výsadby na pokusných plochách ústavu šlechtění a množení zahradnických rostlin umožňují prezentovat pěstování těchto druhů, jejich nároky na stanoviště, agrotechniku i možnosti hospodářského využití plodů. Neméně významnou oblastí je sledování zdravotního stavu. V rámci sledovaného souboru genofondových položek se řadí kdouloně k velmi vnímavým k bakteriálnímu onemocnění – výskyt spály růžovitých – Erwinia amylovora.
S ohledem na současný stav kdouloňových výsadeb a perspektivní zabezpečení požadovaného zdravotního stavu byly navázány kontakty se zahraničím. Bylo osloveno 7 organizací, výzkumné instituce a pěstitelé z Německa (s garanci prof. Monika Schirmer) o roubový materiál nejpěstovanějších odrůd. Současně v tomto období byl získán podnožový materiál – vegetativně množená kdouloň M A z VŠÚO Holovousy s.r.o. Zimním roubováním „v ruce „ byl připraven materiál roubovanců k jarnímu vyškolkování. Vlastní pěstování probíhalo ve dvouletém období.
S ohledem na významný odrůdově bohatý materiál bylo usilováno o kvalitní stanoviště se zárukou dalšího úspěšného dopěstování. Jednoznačně tento náš požadavek byl splněn vedením a pracovním kolektivem pedagogů Střední zahradnické školy Rajhrad. Dopěstovaný výsadbový materiál má veškeré požadované parametry a je zárukou dalšího pěstování na genofondové ploše v areálu našich ústavních ploch.
Závěrem si dovoluji vyslovit poděkování za mimořádnou vstřícnost v rámci dvouleté spolupráce, za vysoký stupeň zajišťované agrotechniky za celkovou péči a starostlivost během celého období pěstování.
V Brně dne 14.10.2015
Prof. Ing. Vojtěch Řezníček, CSc.