Aktivity školy

Mezinárodní spolupráce
Projekty
Soutěže

Národní genofondová kolekce růží

Národní genetický program

Mezinárodní spolupráce

Spolupracujeme s několika zahraničními subjekty. Díky této spolupráci máme možnost své studenty posílat na praxe do zahraničních škol, zúčastňovat se různých seminářů nebo přivítat zahraniční návštěvy.

Projekty

Naše škola je součástí těchto projektů.

Soutěže

Naše škola se pravidelně účastní různých soutěží. Jejich přehled a naše výsledky najdete níže.

Národní genofondová kolekce růží

V roce 2005 se spojilo úsilí naší Střední odborné školy zahradnické v Rajhradě se zájmem Rosa Klubu ČR (specializovaná organizace ČZS) a obě organizace se dohodly na vybudování Národní kolekci růží. Stalo se tak na bezprostřední výzvu WFRS (světová organizace sdružující národní růžařské společnosti). Zahradnická škola v Rajhradě dala tomuto projektu k dispozici svůj pozemek a práci žáků, Rosa Klub ČR know-how a své domácí i mezinárodní kontakty.

V roce 2006 se začalo s budováním této kolekce přímo v areálu rajhradské školy. Bylo shromážděno přes 200 odrůd, které pocházejí od českých šlechtitelů. Tyto odrůdy byly naočkovány v růžové školce na podnože. Na podzim v roce 2007 byly hotové sazenice růží sklizeny a uloženy do jara v nákladišti a na jaře v letošním roce byly vysázeny na trvalé stanoviště, kde se stanou jak matečným porostem pro další množení, tak i přehlídkou odrůd pro nejširší veřejnost. V neposlední řadě budou také zdrojem genetického materiálu pro naše šlechtitele. V roce 2007 jsme provedli další sběry a očekáváme, že se naše kolekce bude dále rozšiřovat.

V tomto roce došlo k naplnění další z našich představ o funkcích tohoto rozária. Některé obce v ČR projevily zájem o tento projekt a začaly s budováním externích porostů z našeho rozária ve svých obcích. Byly vysazeny růže našeho národního sortimentu na veřejných prostranstvích. Také další obce již projevily o tento projekt také zájem a my jsme velmi rádi, že se celá myšlenka národní kolekce růží setkala s tak příznivým ohlasem u veřejnosti.

Pokud potřebujete o věci další informace, obraťte se na nás na:

Národní genetický program

Národní program genetických zdrojů - Kdouloň obecná

S vaší školou probíhá spolupráce ve školkařské výrobě zaměřené na dopěstování výsadbového materiálu pro obnovení genofondu netradičního ovocného druhu – kdouloň obecná – Cydonia oblonga Mill. V kolekci netradičních ovocných druhů, významné místa zaujímají kdouloně, převládají šlechtěné odrůdy především ze zahraničí, některé domácí odrůdy či ekotypy získané sběrem.

Řešená oblast netradičních druhů je součástí Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin a agrobiodiverzity. Založené výsadby na pokusných plochách ústavu šlechtění a množení zahradnických rostlin umožňují prezentovat pěstování těchto druhů, jejich nároky na stanoviště, agrotechniku i možnosti hospodářského využití plodů. Neméně významnou oblastí je sledování zdravotního stavu. V rámci sledovaného souboru genofondových položek se řadí kdouloně k velmi vnímavým k bakteriálnímu onemocnění – výskyt spály růžovitých – Erwinia amylovora.

S ohledem na současný stav kdouloňových výsadeb a perspektivní zabezpečení požadovaného zdravotního stavu byly navázány kontakty se zahraničím. Bylo osloveno 7 organizací, výzkumné instituce a pěstitelé z Německa (s garanci prof. Monika Schirmer) o roubový materiál nejpěstovanějších odrůd. Současně v tomto období byl získán podnožový materiál – vegetativně množená kdouloň M A z VŠÚO Holovousy s.r.o. Zimním roubováním „v ruce „ byl připraven materiál roubovanců k jarnímu vyškolkování. Vlastní pěstování probíhalo ve dvouletém období.

S ohledem na významný odrůdově bohatý materiál bylo usilováno o kvalitní stanoviště se zárukou dalšího úspěšného dopěstování. Jednoznačně tento náš požadavek byl splněn vedením a pracovním kolektivem pedagogů Střední zahradnické školy Rajhrad. Dopěstovaný výsadbový materiál má veškeré požadované parametry a je zárukou dalšího pěstování na genofondové ploše v areálu našich ústavních ploch.

Závěrem si dovoluji vyslovit poděkování za mimořádnou vstřícnost v rámci dvouleté spolupráce, za vysoký stupeň zajišťované agrotechniky za celkovou péči a starostlivost během celého období pěstování.

V Brně dne 14.10.2015
Prof. Ing. Vojtěch Řezníček, CSc.

Výběrová řízení

V této sekci najdete přehled výběrových řízení naší školy.